Клуб "Стендов Моделизъм България"

Пета открита изложба-конкурс

Партньори:


Клуб "Стендов моделизъм - България" организира Пета открита изложба-конкурс за стендови модели (всички мащаби и категории).


View Larger Map

Място на провеждане: Национален военно-исторически музей на ул."Черковна" 92, София.

Време на провеждане: 16 и 17 май 2009 год. (събота и неделя)


Програма:
1. Подреждане на експозицията - от 09 часа на 16.05.
2. Откриване - 12.00 часа на 16.05.
3. Оглед и оценка на моделите - от 14.00 часа
4. Закриване на първият изложбен ден - 17.00 часа
5. Откриване на вторият изложбен ден - 09.00 часа на 17.05.
6. Приключване оценяването на моделите - 12.00 часа
7. Награждаване и закриване на изложбата - 14.00 часа.

Експозиция:
- от 10.00 до 17.00 на 16.05.
- от 09.00 до 16.00 на 17.05.

Дискусия за изложбата: Форум

Резюме:

Поредната изложба на Клуб "Стендов моделизъм - България" се утвърждава като една от най-стойностните хоби-прояви у нас. И по мнения на моделисти е безспорно най-доброто изложение на стендови модели. В организацията на мероприятието вече се забелязва завидна рутина от страна на организаторите, която спомогна за доброто протичане на всички етапи от изложбата, като се започне от приемането и регистрирането на моделите, до самото връчване на наградите.

Нивото на моделите беше изключително високо, което постави пред неимоверни изпитания членовете на журито за оценка, но същите споделиха мнение, че за сметка на това им е било изключително приятно да гледат и оценяват такива модели.

За любителите на статистиката ще илюстрирам изложбата с малко цифри:

Бяха представени 54 моделиста от следните държави (по азбучен ред):

- България - 43
- Гърция - 3
- Румъния - 1
- Сърбия - 7

На изложбата за стендови модели бяха представени 229 модела, които по държави се разпределят така:

- България - 158
- Гърция - 25
- Румъния - 6
- Сърбия - 40

Паралелно беше направена изложба и на колегите от Papermodels-BG , където бяха представени 80 модела.

Изложбата беше отразена от водещи медии, в това число анонс в централната емисия на BTV и репортаж от екип на "Хоби ТВ", с които Клубът поддържа традиционно добри отношения. Експозицията беше посетена от Нейно превъзходителство посланика на САЩ в България, а разширен репортаж направи и екип от Военен канал, който успя да вземе и интервю от високия гост.

Получи се една изложба на добро европейско ниво, на която липсваха посредствени модели, който факт затвърди името на Клуб "Стендов моделизъм - България" като синоним на сериозният стендов моделизъм в страната ни.

Благодарим на хората, без чиито енергия и идеи това мероприятие нямаше да бъде на това ниво, както и благодарим на участниците и посетителите, които изпълниха със смисъл и съдържание усилията ни.

Наградите бяха осигурени от фирмата AIRFIX и екипа на списание "АЕРО".

Честито на всички спечелили и с пожелания за повече и по-добри модели на следващата изложба догодина.

Класиране:

    Купа "The best of the show"

         Евгени Еленков (evgeni 200) с JSN Yamato

  Раздел „Напреднали”

    C01: Витлови самолети и хеликоптери 1/48, 1/35, 1/32, 1/24

         I.  Иво Атанасов (ivoka) с Bf-108 Taifun
         I.  Валентин Петров (valko-bg) с Messerschmitt Bf-109 G-6/U-6
         II.  Бранко Петрович с Gruman Avenger
         II.  Воислав Паравиня с Heinkel He-51 B2
         II.  Дарко Младенович с Polikarpov I-16 tip 24
         III.  Марко Бавеуса с Focke-Wulf FW-200 Condor
         III.  Александър Тумбин с Messerschmitt Bf-110 E2

    C02: Реактивни самолети 1/48, 1/35, 1/32, 1/24

         I.  Станислав Петков (Stenka) с Сухой Су-33
         I.  Христо Банчев (serpico) с F/A-18E Super Hornet
         II.  Пано Троплев (masklin) с F-15A Eagle
         III.  Марко Бавеуса с Messerschmitt Me-262
         III.  Александър Тумбин с Me 163

    C03: Витлови самолети и хеликоптери 1/72

         I.  Бранко Петрович с Hudson
         II.  Иван Филипов Иванов (NAVY_YVAN) с Ki 67
         III.  Димитър Димитров (javelin) с Fw 58
         III.  Пенчо Генев с Hawker Hurricane MkII D Trop

    C04: Реактивни самолети 1/72

         I.  Симеон Иванов (simo) с F-84G Thunderjet
         II.  Димитър Терзииванов (DDt) с Chance Vought F7U-3M Cutlass
         III.  Бранко Петрович с Hawker Hunter

    C05: Пътнически самолети 1/72 - 1/200

         I.  Петко Карамитев (pkaramitev) с Tu-154 БГА Балкан
         II.  Александър Ненов (LZ-BTA) с Lockheed L- 1049G
         III.  Дарко Младенович с Fokker-100

    C06: Колесни военни машини 1/72, 1/76

         I.  Николас Пронотариос с Horch + Flak 30 2 cm
         II.  Веселин Найденов (Vesselin) с Sd.Kfz. 251/10 Ausf C w/3,7 Pak
         II.  Димитър Терзииванов (DDt) с ОБ-3
         III.  Branislav Djeri с VAB 4x4
         III.  Михаил Воденичарски (Moarein) с German Kriegslokomotive BR 52

    C07: Верижни военни машини 1/72, 1/76

         I.  Димитриос Контос с Sherman CRAB
         II.  Любомир Николов (Milowitz) с Bergepanzer 38t Hetzer
         II.  Младен Георгиев с Maus
         III.  Александър Тумбин с Alkett Minenraum Panzer
         III.  Фанис Йорданидис с Warrior - Arrv

    C08: Колесни военни машини 1/48, 1/35

         I.  Александър Атанасов с Willys
         II.  Емил Групчев (Старшията) с Zil 157
         III.  Михаил Воденичарски (Moarein) с M966 Tow Missile Carrier

    C09: Верижни военни машини 1/48, 1/35

         I.  Ангел Спасов (angel4o) с 12.8 cm Sf.L/61 (Pz.Sfl.V) "Sturer Emil"
         II.  Станислав Петков (Stenka) с ИС-2
         III.  Иво Атанасов (ivoka) с Pz.I ausf.A Breda

    C10: Диорами с военни машини и/или авиация 1/72, 1/144

         I.  Фанис Йорданидис с Desert 1942 Flak 36

    C11: Диорами с военни машини и/или авиация 1/35, 1/48

         I.  Емил Групчев (Старшията) с Орлово гнездо

    C12: Фигури с височина до 60 mm, Фигури с височина над 60 mm. Бюстове, всички мащаби

         I.  Boban Jankovic с French Hussar

    C13: Цивилни автомобили, Състезателни автомобили, Камиони, Мотоциклети

         I.  Симеон Иванов (simo) с VW Golf MkII GTI 16V
         II.  Велко Атанасов с Volvo FH16
         III.  Михаил Воденичарски (Moarein) с Ford Aeromax

    C14: Платноходни кораби, Кораби, Подводници, Sci-fi и др.

         I.  Евгени Еленков (evgeni 200) с JSN Yamato
         II.  Ненчо Мицулов с Въоръжение на базов миночистач
         III.  Александър Тумбин с CSS Hunley

  Раздел „Начинаещи”

    B1: Самолети 1/48, 1/32, 1/24

         I.  Милко Йорданов с F-117

    B2: Самолети 1/72, 1/100, 1/144

         I.  Велизар Великов с Mil Mi-24
         II.  Симеон Костов с Su-27
         III.  Милко Йорданов с S3A Viking

    B3: Военни машини 1/35, 1/48

         I.  Марин Марков (LuciferBG) с Pz.Kpfw 75 (r.) KV2
         II.  Стефан Митков Попов (stefeca 96) с Sd.Kfz. 10/5 + 20 mm FlaK 38
         III.  Милко Йорданов с Patriot MIM-109A

    B4: Военни машини 1/72, 1/76

         I.  Петър Пенев с Т-80 БВ
         II.  Стефан Митков Попов (stefeca 96) с KВ-1 обр.41
         III.  Наталия Янкович с M48 A2GA

    B5: Диорами

         I.  Николай Димитров с ДОТ Т34-85
         II.  Велизар Великов с Диорама "Русское Поле"

    B6: Кораби, автомобили, фигури и др.

         I.  Венелин Василев с Подводница VII/C-41
         II.  Милко Йорданов с USS Ronald Reagan

    B7: Модели от подръчни материали

         I.  Деница Иванова с Лаз-7
         II.  Момчил Маринов с Григоров-1
         III.  Борислав Трендафилов с Часовникова кула в Трявна

Публикувано на Май 16, 2009, полунощ от simo
Прегледано: 3923